Reklam & Tanıtım

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımReklam & Tanıtım

Reklam ve Tanıtım Nedir, Nasıl Yapılır?

Her markanın hedefleri doğrultusunda büyümesi veya kârlılığını artırması için potansiyel müşterisine satış kanalları haricinde de ulaşması gerekir. Marka ve ürünlerinin güvenini göstermenin en önemli yollarından biri, tanıtım ve reklam faaliyetleridir. Bu yazımızda şirketiniz için tanıtım ve reklam faaliyetlerini planlarken bilmeniz gereken temel bazı noktalara değiniyoruz.

Genel tanımıyla reklam ve tanıtım faaliyetleri; TV, basın, internet, broşür, katalog gibi basılı materyaller ve çeşitli iletişim araçlarıyla, şirketlerin kendini hedef kitleye tanıtması, pazarlaması ve yeni pazarlar yaratmasıdır.

Ülkemizde genellikle zorlu ekonomik koşullar sebebiyle KOBİ’ler reklam ve tanıtım faaliyetlerini, “lüks” harcama olarak değerlendiriyor. Halbuki şirketlerin kurumsal kimlikleri ve satışlarına katkı konusunda tanıtım ve reklam çok önemli rol oynuyor.

ŞİRKETİNİZ İÇİN REKLAM VE TANITIM FAALİYETLERİNİZİ BELİRLERKEN İŞE ŞU SORULARI CEVAPLAYARAK BAŞLAMALISINIZ:

  • Kurumsal hedefleriniz nelerdir? (Talep artırımı, Ürün/Hizmet tanıtımı, Şirket tanıtımı)
  • Reklam ve tanıtım faaliyetleriyle hedeflediğiniz etki nedir? (Doğrudan, Dolaylı)
  • Hedef kitlenizin yapısı nedir? (Üretici, Tüketici, Tedarikçi)
  • Tercih ettiğiniz iletişim yoğunluğu nedir? (Kitlesel, Lokal)
  • Hangi amaçla reklam yapıyorsunuz? (Hedef kitleyi bilgilendirmek, Marka tutundurmak, Marka sadakati yaratmak)

AZ PARAYLA ÇOK İŞ

Düşük bütçelerle bile önemli bazı reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmek günümüzde mümkün hale gelmiş durumda. Bunda elbette dijital dünyanın payı büyük.

Örneğin web ve sosyal medya kanallarını kullanarak bile firmanızın tanıtımını etkin biçimde yapabilirsiniz. Facebook, Twitter ve Instagram’da paylaşımlarınızı küçük bütçelerle öne çıkartarak milyonlarca insana ulaşabilirsiniz.

Bu tanıtımlar için kendi ekibinizi kurmanın yanı sıra, işleri tamamen dijital reklam ve tanıtım gerçekleştirmek olan ajanslarla işbirliği yapmanız mümkün. Dijital ajansların sosyal medya ve internet reklamcılığı konusunda uzman ekipleri size en uygun stratejiyi ve uygulamaları geliştirecektir.

REKLAM TANITIM YAPMANIN ÖNEMİ

Günümüzde herhangi bir ürünün satın alınma eğilimini arttırma, akılda kalıcılık ve bilinirlik sağlama, güven hissettirme ve hedef kitleye en doğru şekilde ürünü anlatabilmek için reklam ve tanıtım içerikleri üretilmektedir. Televizyonda, basında, internette, kataloglarda, broşürlerde, afişlerde ve daha birçok yerde yapılan reklam tanıtım uygulamaları ile birçok hedefi başarmak mümkün hale gelmiştir. Gelişen ve sürekli olarak büyüyen reklam pazarında yer almak, kişi ya da kurumların geleceği açısından da önemli hale gelmektedir. Dünya üzerindeki en büyük şirketler dahi yıl içerisinde kazançlarının büyük bir bölümünü gelecek yıllardaki reklam bütçeleri olarak kullanmaktadır.

                Reklam ve Tanıtımın Gerekliliği

                Herhangi bir ürün, etkinlik, durum ya da projenin insanlar tarafından bilinmesi, öğrenilmesi ve o işe merak uyandırılması için reklam tanıtım uygulamaları yapılmaktadır. Günümüzde birçok kişi ya da kurum tanıtımını yapmak istediği şey için reklam uygulamalarına yönelmektedir. Yapılacak olan reklamlar sayesinde çok geniş bir kitleye ulaşılabilir, ulaşılan bu kitlenin tanıtımı yapılan ürüne karşı ilgi göstermesi ve satın alma eğilimi arttırılır, tanıtımı yapılan ürün hakkında güvenilirlik ve bilinirlik arttırılır. Tüm bu olumlu özellikleri sebebi ile birçok kişi ya da kurum reklam ajansları ile anlaşırlar ve en doğru ve etkili reklam üzerinde çalışmaya başlarlar. İnsanlara ulaşmanın en kolay yolu olan reklam tanıtım seçenekleri ile gelişimlerini ve büyümelerini sürdürebilir hale getirirler.

                Reklam Tanıtım Seçenekleri

                Dünya üzerinde birçok farklı reklam tanıtım uygulamaları bulunmaktadır. Reklam ve tanıtımların nerede yapılacağı ve nasıl yapılacağı birbirinden farklı olan durumlardır. Günümüzde birçok kişi ya da kurumlar reklam için görsel ve işitsel olan seçeneklere yönelir. Özellikle televizyon, internet, gazete, dergi, afiş, broşür, radyo gibi yerlerde yapılan reklamlar, insanların ürün hakkında bilgilendirilmesi için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bunun yanında yapılacak olan reklam tanıtım seçenekleri de vardır. Reklamlar video, animasyon, yazı, film ve daha birçok farklı şekilde yer alabilir. Bu konuda reklam ajansları kişi ya da kurumlar adına ürün araştırması yapılarak en doğru, etkili ve özel reklamı üretmeye çalışmaktadır.


Hosting Billing System by WISECP
Top